Ako vybrať tašku na krmivo?

Vhodná rybárska taška na krmivo môže mať variabilný tvar, aj použitý materiál sa môže líšiť, vždy by ale mala byť dobre umývateľná a čo najodolnejšia proti poveternostným vplyvom. Navyše každý ocení dobré remeselné spracovanie (či už ide o švy, zapínanie alebo popruhy), nemala by byť ani príliš ťažká. Niektoré sú pomerne špecializované výrobky, iné možno využiť aj pre viac rozmanitých účelov.

Vhodná rybárska taška na krmivo môže mať variabilný tvar, aj použitý materiál sa môže líšiť, vždy by ale mala byť dobre umývateľná a čo najodolnejšia proti poveternostným vplyvom. Navyše každý ocení dobré remeselné spracovanie (či už ide o švy, zapínanie alebo popruhy), nemala by byť ani príliš ťažká. Niektoré sú pomerne špecializované výrobky, iné možno využiť aj pre viac rozmanitých účelov.

Doba čítania 6 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Len tak zamávať kobrou alebo si zastrieľať prakom

Ak budeme chcieť väčším množstvom boilies alebo peliet zakŕmiť lovné miesta a návnadu budeme na mieste určenia s týmito pomôckami, výbornú službu nám preukáže ľadvinka na návnady, ktorá bude veľmi ohľaduplným spôsobom šetriť náš chrbát. Zastaviť sa, položiť kýblik alebo vrecko s návnadami, ohnúť sa, vybrať ich niekoľko, odhodiť ich a všetko opakovať sále dookola, to nie je nič príjemné. S ľadvinkou je to inak.

Stačí siahnuť do tašky, ktorú máme upevnenú na páse (je to pohodlnejšie a príjemnejšie ako taška cez rameno, ak neveríte, vyskúšajte to sami) a môžete kŕmne guličky vložiť do vrhacej tyče alebo do kornútku praku. Šup! ... A hneď siahnete pre ďalšiu várku, až je vo vode požadované množstvo. Môžete si zvoliť zodpovedajúcu veľkosť, ak už máte trochu "v oku" svoju spotrebu na požadované zakŕmenie. Ľadvinku využijeme aj pre kŕmenie pomocou zakrmovacej lopatky alebo na zmes pre transport kŕmnych gulí priamo pri vode. Jednoduchá a praktická pomôcka so spevneným dnom a ľahko umývateľná.

Udržať návnady v chlade

býva veľmi dôležité predovšetkým v teplých letných mesiacoch, k tomu slúžia tašky s termoizolačnými vložkami, ktoré zaručene po dlhú dobu udržia návnady v chlade. Nadipované nástrahy v teple oveľa rýchlejšie strácajú svoje magické vône, ak do zmesí použijete červy a ďalšie prísady živočíšneho pôvodu, opäť je chladiaca taška na nezaplatenie. Aj boilies a pelety je lepšie uskladniť pri nižšej teplote, o tom nie je pochýb.

Termoizolačné tašky sa vyrábajú v niekoľkých veľkostiach, preto si môžeme do malej vložiť dve alebo tri kilá návnady a ísť zakŕmiť, ak budeme ale pri vode dlhšie alebo budeme kŕmiť na veľa miestach a často dokrmovať, siahnuť môžeme aj po "velikánoch", do ktorých sa zmestí až dvadsať kilogramov kŕmenia! Ak vložky správne nachladíme a tašku otvárame len na krátku chvíľu v prípade odoberania, udrží sa vo vnútornom priestore nízka teplota naozaj veľmi dlho. Tašky majú úchopy a spravidla aj odnímateľný a nastaviteľný popruh pre prehodenie cez plece. Chladiace vložky možno vybrať a preto čistenie aj omývanie tašky od zvyškov kŕmenia je veľmi rýchle a jednoduché. Väčšinou je dno zosilnené a vystužené, zvonku na taške nájdeme aj nejakú tú kapsičku na rybárske drobnosti a úchyt na nastreľovací prak. Vyberte si tašku s kvalitným zipsom, akonáhle by nastali problémy s jeho zatváraním, chladiaci efekt by sa mohol rapídne znížiť! Pred výpravou k vode vždy všetky termovložky dôkladne skontrolujte podľa návodu, ktorý u každého poriadneho výrobku nájdete.

Miešanie kŕmnej zmesi pri vode

má nesporne svoje výhody. Zmes pripravíte presne podľa práve panujúcich podmienok, bude čerstvá a namiešate si požadované množstvo. Navyše nie každého doma s nadšením vidia vyčíňať s najrôznejšími ingredienciami v kuchyni alebo kdekoľvek inde. Ale ak chcete miešať zmesi pri vode, budete so sebou voziť okrem rybárskej výbavy ešte vedierka a misky? Kdeže, nemusíte! Stačí pribaliť praktické skladacie miešacej tašky a vedrá, miesta zaberú minimálne a tak sa do auta vojdete i s kamarátmi a celou výbavou. Miešace nádoby jednoducho na mieste vytiahnete a hneď sa môžete pustiť do prípravy zmesí.

Najčastejšie sú okrúhle, nájdete ale aj oválne alebo obdĺžnikové tvary, ako si budete priať. Priemer základy i výška sa u rôznych vzorov výrazne líšia, vyberte si tú vhodnú podľa potreby. Skladacie nádoby sú vyrobené najčastejšie z dokonale nepremokavého syntetického materiálu, dno býva zosilnené a horný lem obšitý alebo vystužený kovovým či plastovým krúžkom, rovnako ako základňa. Preto nádoba pri miešaní dobre drží tvar a nezrúti sa vám pod rukami. Navyše je vybavená držadlami alebo závesnými pútkami pre ľahkú manipuláciu. Údržba snáď ani jednoduchšia byť nemôže, stačí ich naozaj dôkladne umyť. Zvyšky skazeného kŕmenia by totiž pri ďalšom miešaní mohli byť dôvodom, že sa ryby takému nepodarku radšej vyhnú! Ak sa pri miešaní zmesí vyvarujete použitiu ostrých predmetov a hrubej sily, s trochou starostlivosti vám takéto skladacie vedierko alebo taška vydrží po mnoho sezón. Skladnosť týchto nádob je jednoducho úžasnou výhodou, rovnako ako nízka hmotnosť.

Sušiace saky a tašky

využijete predovšetkým na boilies, či už ide o dosušenie hotových guličiek, vysušenie mrazených alebo jednoducho vzdušné a praktické uskladnenie. Ak potrebujete svoje vlastnoručne zhotovené boilies dosušiť, je to skvelá pomôcka, rovnako tak pre dosušovanie mrazených boilies priamo pri vode, neriskujete, že sa vám do nich (vysypaných niekde na deke) pustí zvedavý okoloidúcich psík alebo že sa pri ich sušení niekomu podarí rozsypať a budete tráviť veľa času ich zbieraním v tráve.

Boilies treba sušiť v normálnych teplotách, rozhodne nie na prudkom slnku alebo nad zdrojom tepla, ako sú kachle, variče alebo snáď dokonca ohnisko! Nielen že by došlo k ich popraskaniu pri urýchlenom zbavovaní vody, aj pre ryby voňavé dipy a ďalšie atraktory, ktoré sa pri ich príprave používajú, by prišli z časti navnivoč. Časom strácajú pri styku so vzduchom guľôčky boilies arómu, ktorú ste do nich pracne "vstrekovali" pri ich príprave, preto tieto tašky nie sú úplne vhodné pre dlhodobé uloženie hotového boilies, doma ich radšej zmrazíme alebo použijeme vákuové balenie. Pre sušenie a uloženie pri vode sú však ideálne, za dažďa ich nesmieme zabudnúť včas upratať niekam pod strechu alebo do auta. Tieto vaky sú zhotovené z pomerne hustej, ale dokonale priedušnej sieťoviny a opatrené pevnými popruhmi pre zavesenie i prenášanie. Vždy ich zbavte zvyškov a odrobiniek, občas si zaslúžia aj vyprať.